skip to main | skip to sidebar

Ryż na różne sposoby

Ryż to drugie po pszenicy zboże świata. Dla prawie jednej piątej ludności globu stanowi podstawę wyżywienia. Uprawiany jest w ciepłych krajach Afryki i Ameryki, w Azji, plony ryżu decydują o pomyślności całego roku. W Europie plantacje tej uprawy znajdują się tylko we Włoszech.

W przeciwieństwie do krajów uprawiających ryż, my znamy i spożywamy tylko obłuszczony i wypolerowany, a więc pozbawiony wielu wartości odżywczych, które posiadało całe ziarno. Biała lub przezroczysta gładka kasza zawiera już tylko ślady niskowartościowego białka, niewiele witamin z grupy B i soli mineralnych. Wartością ryżu handlowego jest łatwo rozklejająca się skrobia, stawiająca go w grupie produktów energetycznych. Sto gramów ryżu dostarcza około 350 Kcal., przy czym są to kalorie w postaci lekkostrawnej, smacznej i delikatnej.
Dzięki swym wartościom znajduje wszechstronne zastosowanie, od dietetyki począwszy do potraw kuchni wykwintnej. Jego zdolność do rozklejania się, pouczona z brakiem substancji drażniących sprawia, że nadaje się także dla diety w ostrych przypadkach chorobowych. Na co dzień traktujemy go na równi z innymi skrobiowymi dodatkami: ziemniakami, kluskami i makaronami czy też innymi kaszami.
Ryż jednak ma jedną niebagatelną zaletę: można go ugotować rano i przyjść na gotowe, gorące danie po południu (uzyskuje się to owijając garnek w kilka gazet, a następnie - jak mówią nasze babcie - „pod pierzynę", gdzie dojdzie i zachowa ciepło). Ryż też można ugotować szybkim sposobem. Wsypuje się go do dużej ilości wrzącej, posolonej wody, gotuje 10-12 min., wylewa na cedzak, przykrywa i odstawia na następne 10 min. Jakbyśmy jednak ryżu nie gotowali, zawsze należy go przedtem dokładnie przebrać, wypłukać i osączyć. Przy gotowaniu na sypko na 1 objętość ryżu bierzemy 2 objętości wody. Ryż wrzucamy do wody wrzącej, posolonej i z dodatkiem tłuszczu, doprowadzamy szybko do wrzenia, gotujemy na niewielkim ogniu aż do całkowitego wchłonięcia wody, a potem - do naszego „dogotowywacza". Na krupnik wystarczy na porcję 3 dag ryżu, dodatek do drugiego dania wymaga 5-7 dag suchej kaszy na osobę. Ryż stanowi nie tylko dodatek do zup lub drugiego dania, jest także podstawą różnych potraw samodzielnych.

 

Szybki Obiad Copyright © 2011